Saturday, October 11, 2008

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 3 Bestari

Tarikh : 25 Julai 2008

Masa : 60 Minit (8.30am – 9.30am)

Bilangan Murid : 25 Orang

Tajuk : Peristiwa di Bukit Kencana

Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat :-

i. Membaca teks yang disediakan dengan sebutan,intonasi yang betul dan menarik.

ii. Murid dapat menceritakan semula secara kasar tentang kandungan cerita yang dibaca.

iii. Murid dapat menyatakan pengajaran daripada teks yg dibaca.

Fokus Utama:

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang

betul dan memahami perkara yang dibaca.

Aras 3

i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

Fokus Sampingan:

2.1 Memberitahu isi-isi penting sesuatu perkara dengan

menggunakan perkataan dan frasa yang jelas.

Aras 3

1. Menceritakan cerita yang di dengar dan ditonton dengan

menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.


Kemahiran Bahasa
:

Mendengar dan Bertutur, Menulis dan Membaca

Sistem Bahasa :-

Tatabahasa : Kata kerja

Kosa Kata : mandi, mendaki, bernyanyi, berkelah

Pengisian Kurikulum :-

Ilmu : Pendidikan Moral, Kajian Tempatan.

Nilai Murni : tolong-menolong, kasih-sayang, bekerjasama

Kemahiran Bernilai Tambah :-

Kemahian Berfikir

- Membuat ramalan

Teori Kecerdasan Pelbagai

- Intrapersonal

- Interpersonal

Belajar Cara Belajar

- Membaca mekanis

- Mencatat.


ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Soalan :-

- Dimanakah kita dapat melihat air terjun?

- Bolehkah kita berkelah di kawasan air terjun?

- Namakan pusat rekreasi yang terdapat air terjun?

Set Induksi (5 Minit)

i. Guru memaparkan gambar air terjun untuk memberi gambaran kepada murid-murid.

ii. Guru dan murid-murid bersoal-jawab berdasarkan gambar untuk merangsang pemikiran murid berkenaan tajuk yang akan dipelajari.

Soalan yang ada kaitan dengan gambar dan teks.

Kontekstual:-

Pengalaman

Teks ’Peristiwa di Bukit Kencana’.

Langkah 1 (15 Minit)

i. Murid diarahkan membaca petikan secara mekanis untuk mengetahui isi kandungan cerita tersebut.

ii. Murid menggariskan perkataan dan frasa yang susah difahami. Murid berbincang dengan guru tentang perkataan tersebut.

iii. Murid mencatat kata kerja berdasarkan petikan yang dibaca

Bacaan secara mekanis.

Kosa kata – menikmati,

terkapai-kapai,

kelemasan

Langkah 2 (20 Minit)

i. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan untuk diberikan tugasan ( Mencari huraian berkenaan Kata Kerja)

ii. Murid akan mencari bahan menggunakan internet dan menyimpannya di dalam folder.

iii. Guru memberikan laman web yang boleh digunakan untuk mencari bahan.

Contoh dapatan oleh guru dari internet adalah seperti :- Kata Kerja

iv. Murid haruslah melakukannya secara kumpulan supaya dapat menjimatkan masa.

v. Guru akan membuat pemantauan untuk mengelakkan murid membuka laman web yang tidak berkaitan.

Penerokaan

Kinestetik

Membaca, mencari, menyampaikan maklumat

BBM: Komputer Internet

Murid bekerjasama untuk mencari maklumat

Nilai:

Kerjasama

Peka terhadap persekitaran

Merapatkan silaturahim

Penilaian dari segi:-

Membaca Intensif

Langkah 3 (15Minit)

i. Murid mengadakan perbincangan kumpulan berdasarkan maklumat yang diperolehi daripada internet.

ii. Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil dapatan kumpulan mereka kepada guru dan rakan-rakan di hadapan kelas.

iii. Murid lain diminta memberi perhatian dan mendengar pembentangan rakan mereka.

iv. Guru membetulkan ayat murid dengan betul dan membantu murid memperkemaskan lagi hasil pembentangan mereka.

KB: Menjana idea

Nilai: Berani

Penutup Kognitif

Apakah yang telah kamu pelajari sebentar tadi?

Apakah pengajaran yang boleh diambil daripada cerita tadi?

Penutup (5 Minit)

i. Murid diminta menyenaraikan kata kerja yang terdapat dalam teks.

ii. Guru membuat penutup kognitif

iii. Guru memberikan kerja rumah kepada murid.

Kata Kerja:-

- mendaki, berkelah, memanggil dll



Video Air Terjun



No comments: